Horror ukazany jako dzieło sztuki. Recenzja serialu ”Gabinet osobliwości Guillermo del Toro”

Share

Guillermo del Toro niewątpliwie należy do wąskiego grona wyśmienitych twórców horroru. Znany jest z pracy przy takich genialnych produkcjach, jak między innymi Labirynt Fauna czy Blade: Wieczny łowca. Jego wizje oraz warsztat artystyczny noszą znamiona genialnych. Czy najnowsze dzieło tego meksykańskiego reżysera i scenarzysty również zasługuje na miano fenomenalnego?

Kilka światów tworzących kilka opowieści – sprawdź, co kryje się w Gabinecie osobliwości

Gabinet osobliwości Guillermo del Toro jest serią ośmiu odcinków zachowanych w klimacie horroru. Horror jaki jest, każdy widzi – zwykle krwawy i brutalny, z ubogą fabułą, a także ścisłą rutyną gatunkową, która nie jest w stanie zaskoczyć większości widzów, zwłaszcza tych, którzy mogą mianować się koneserami horrorów.

Gabinet osobliwości Guillermo Del Toro Recenzja
Gabinet osobliwości Guillermo Del Toro Recenzja / Netflix

Twórca omawianego serialu zaś stworzył coś, co przenosi oglądających w inny wymiar tego gatunku – owszem, nie brakuje brutalizmu ani krwi, jednak produkcja ta nosi widoczne znamiona artyzmu osoby jej patronującej. Oprócz tego, wspaniałe kostiumy, efekty specjalne oraz dźwiękowe robią niemałe wrażenie, ponieważ całość składa się na niezwykle plastyczny i świeży obraz tego, co znamy już od dawien dawna.

Tak naprawdę Guillermo del Toro w każdym odcinku pokazuje nam coś innego – jedne jawią się jako osadzone w realnym świecie, gdzie nie znajdziemy ani krzty fantazji, inne już za to pływają w fantazmatach. Doświadczymy także zarówno krwawej jatki, która zbudzi nieoczekiwane emocje, jak i powściągliwego, finezyjnego nastroju, który jest w stanie uśpić czujność. Co ciekawe, nigdy nie można być do końca pewnym, czym maestro horrorów zaskoczy nas w kolejnym odcinku – na każdym kroku czekają na nas niezwykłe osobliwości.

Zobacz także recenzję Uśmiechnij się horror

Gabinet osobliwości Guillermo del Toro – zarazem piękny, jak i przerażający

Każdy odcinek serialu poświęcony jest innej opowieści, prezentuje za każdym razem coś innego, więc, co niezwykłe, można odnieść wrażenie, iż jest to produkcja wychodząca spod różnych rąk. Jest to jednak koncepcja dopracowana pod każdym kątem i za jej sprawą reżyser pragnie ukazać wszelkie koszmary i nastroje kryjące się w Gabinecie osobliwości.

Historie opowiadane za pomocą serialu dotyczą przede wszystkim ludzi i dręczących ich demonów, które jawią się głównie jako ich niedoskonałości oraz ułomności. Próbują także dotknąć sedna ludzkiej istoty, pragną pokazać człowieka ”od wewnątrz”, bez jego powierzchownej powłoki, za którą próbuje się ukryć. Ukazane są również dwa światy – zarówno nasz, czyli ten, w którym żyjemy, jak i ten, który znajduje się ”po drugiej stronie”. Obrazy, gra aktorska, oprawa muzyczna to istny majstersztyk, który w połączeniu ze zgasłym nastrojem odcinka tworzą coś, co znajduje się na granicy piękna i szkarady. Niewątpliwie każdemu z odcinków towarzyszy melancholia oraz mocno emocjonalne podejście, co prowadzi widzów do przemyśleń.

Gabinet osobliwości Guillermo del Toro w pewnym sensie wyłamuje się spod tradycyjnych reguł, które towarzyszą gatunkowi, jakim jest horror. Nie zamierza dosadnie pokazywać zła w swojej najczystszej postaci, lecz pragnie odnaleźć niezbadane dotąd grunty ludzkiego jestestwa. Jest to nie tylko serial, lecz prawdziwa sztuka, która namawia do refleksji oraz wywołuje skrajne emocje w widzach. Można tu doświadczyć swoistej konfrontacji światów – realnego z fantastycznym, w których centrum znajduje się człowiek razem z wszystkimi swoimi słabościami. Istota ludzka również ukazana jest w sposób dwojaki – ważne jest pokazanie ich charakteru, gdy los stawia ich twarzą w twarz z różnymi sytuacjami.

Sprawdź również o czym jest serial Minuta ciszy

Dzieło sztuki ukazane za sprawą serialu 

Oprócz niewątpliwych walorów psychologicznych, tym, co zasługuje na równie wysokie wyróżnienie, to wizualna warstwa serialu. Każdy z rozdziałów dopieszczony jest nawet w najdrobniejszym szczególe, co buduje niesamowity klimat. Budowanie wspaniałych obrazów za pomocą ogromnej palety barw w rękach reżysera Guillermo del Toro przenosi widza do nachmurzonego, ciężkiego świata, gdzie musi on razem z bohaterami stawić czoło osobliwościom. 

Recenzja Gabinet osobliwości Guillermo Del Toro
Recenzja Gabinet osobliwości Guillermo Del Toro / Netflix

Każdy poszczególny odcinek serialu można porównać również ze stołem zapełnionym różnymi posiłkami – każdy talerz zawiera inne danie o zupełnie innych walorach smakowych. Tak samo jest z kolejnymi elementami tej niezwykłej serii. Każdy jej kęs będzie niespodzianką, lecz z pewnością żaden smak nie zawiedzie.

Serial Gabinet osobliwości Guillermo del Toro jest zdecydowanie wart obejrzenia. Będzie to nie lada gratka dla widzów uwielbiających upiorne klimaty, których podnieca budowanie smętnego nastroju. Jest to także wyśmienita okazja do obcowania ze sztuką, z zupełnie nowym wymiarem horroru, którego nie zaznano nigdy wcześniej. Wspaniałe, robiące ogromne wrażenie obrazy oraz kadry, oddająca całkowite nastroje oprawa muzyczna, skrupulatnie wykonane i dobrane kostiumy, mistrzowska gra aktorska, a ponad tym wszystkim drugie dno psychologiczne – to po prostu trzeba zobaczyć, a może lepiej – doświadczyć.

Guillermo del Toro jest nie tylko reżyserem. Jest reżyserem-artystą, a Gabinet jest z całą pewnością jego spektakularnym dziełem.