Recenzja serialu Czarny ptak

Share

Czarny Ptak, oryginalny tytuł Black Bird, to historia oparta na faktach i wydaje się, że nie trzeba szukać lepszych scenariuszy czy opierać się o fantasy, bo prawdziwie życie potrafi samo napisać taki scenariusz. Ten serial kryminalny zyskał sobie bardzo pozytywne recenzje i został wysoko oceniony, głównie za fascynującą grę psychologiczną i przedstawienie bohaterów

Intrygujący serial z pogłębionym wątkiem psychologicznym

Główny bohater to James Keene (nazywany Jimmym), który jest handlarzem narkotyków. Stara się o skrócenie wyroku, ale w zamian za to musi nakłonić współwięźnia do zeznań, a jest on podejrzany o zabójstwa wielu kobiet. Larry Hall początkowo przyznał się do winy, ale potem zmienił zdanie, twierdząc, że wszystko mu się przyśniło. Niestety dowodów zbrodni nie ma i jeśli nie uda się udowodnić winy podejrzanemu, wyjdzie on ma wolność.

Scenariusz serialu jest oparty na prawdziwych wspomnieniach

Dennis Lehane napisał książkę, która została zekranizowana przez Clinta Eastwooda w 2003. To również on stworzył scenariusz serialu „Czarny Ptak”. Wspomnienia Jamesa Keena są kluczowe dla całego scenariusza. Sam bohater serialu to wspomniany Jimmy Keene, który wzbudza podziw towarzystwa i nie brakuje mu uroku, jednak potajemnie zajmuje się handlem bronią i narkotykami. Policja wpada na jego trop i czekają go lata w więzieniu, chyba, że pójdzie na układ i zdobędzie cenne informacje od drugiego więźnia. Diler, który trafia do więzienia o zaostrzonym rygorze i musi zdobyć zaufanie domniemanego zabójcy, musi wspiąć się na wyżyny i spróbować zaprzyjaźnić się z tym więźniem. 

Czarny ptak recenzja / Apple TV+
Czarny ptak recenzja / Apple TV+

Historia jest o tyle ciekawa, że losy dwóch bohaterów splatają się i są przedstawione równolegle. Z jednej strony mamy lata spędzone w celu przez Jamesa od 1996, a z drugiej strony poznajemy losy drugiego bohatera, w retrospekcjach od 1993 i 1994 roku. Larry Hall jest największą zagadką dla widzów, którzy nie wiedzą czy popełnił zarzucane mu czyny, czy też nie. Widzowie zazwyczaj bardzo lubią seriale i filmy kryminalne oparte na faktach, a „Czarny Ptak” wyróżnia się w tym gronie, bo nie powiela schematów, które zazwyczaj pojawiają się w takich gatunkach. Ten serial z gatunku true crime to historia dwóch ścierających się charakterów, a także o metamorfozie pod wpływem sytuacji życiowej.

Sprawdź również recenzję Black Adam

Ciekawy obraz lat 90-tych i znakomite role to mocne strony serialu

Oprócz intrygującej historii, wzorowanej na prawdziwej, ciekawy jest obraz lat 90-tych, szczególnie jest chodzi o świat przestępczy i pracę policji. W serialu jest pokazany obraz tamtych czasów, jako dość niebezpieczny dla dzieci, a praca policji to bardziej intuicja niż porządna praca śledcza. Sam serial nie jest specjalnie nacechowany zwrotami akcji, bo to właśnie dialogi są jego siłą. To dzięki nim, poznajemy bohaterów, którzy powoli odkrywają swoje cechy. Walczą sami ze sobą, ale także z innymi.

Taron Egerton jako serialowy James, to pierwsza rola godna uwagi. Widzowie mogą zauważyć jak sytuacja zmienia życie niektórych osób, które uważają, że wszystko im się należy i będą zawsze mieć dobrą passę. Jest to lekcja pokory, którą główny bohater zdaje bardzo dobrze.

Z kolei serialowy Larry Hall to w tej roli Paul Walter Hauser. Ten bohater skupia w sobie wiele przeciwstawnych cech, z jednej strony jest wycofany i milczący, a z drugiej gadatliwy i szukający towarzystwa innych. Wzbudza współczucie widza, ale i obawę, prezentując klasyczną postać domniemanego seryjnego zabójcy. Pełen wewnętrznych sprzeczności, powoduje u widza dysonans i rodzi wiele pytań o motywację i wartości. Warto wspomnieć o roli ojca Jamesa, w tej roli Ray Liotta, który mimo wielu słabości, trwa przy synu i walczy o skrócenie jego wyroku. Został on również doceniony za swoje umiejętności aktorskie w tym serialu.

Zobacz także czy warto obejrzeć film Silent Twins

Czy warto obejrzeć serial „Czarny Ptak”?

Przede wszystkim sama historia jest na tyle ciekawa, że zwraca uwagę widzów. Pikanterii dodaje fakt, że jest wzorowana na prawdziwych zdarzeniach. Po drugie, obraz lat 90-tych jest umiejętnie nakreślony i z jednej strony sprawia, że chce się znowu żyć w tamtych czasach, a z drugiej, że pozornie sielankowy obraz lat 90-tych, nie do końca taki był.

Recenzja Czarny ptak / Apple TV+
Recenzja Czarny ptak / Apple TV+

Główni bohaterowie to intrygujące postacie, które odkrywają przed widzami szereg emocji i pokazują, że nie wszystko jest czarno-białe. Budowane napięcie wokół postaci domniemanego seryjnego zabójcy, jest coraz bardziej gęste i zagadkowe, a widz na pewno nie dowie się za wiele z pierwszych odcinków. Postać Larry’ego budzi współczucie, ale i odpycha widza od siebie. Jednocześnie sprawia, że cały serial opiera swój sens na tajemnicy zbrodni. Dlatego zdecydowanie warto obejrzeć serial „Czarny Ptak” i samemu stworzyć własną opinię o tej prawdziwej historii.

Serial wciąga od pierwszego odcinka i nie daje oczywistych odpowiedzi na pytania, które zadają sobie widzowie. Najważniejsze z nich, to czy Larry jest seryjnym zabójcą, czy też nie? Jaki mam stosunek do jego postaci? Czy doceniam metamorfozę Jamesa? Warto obejrzeć ten serial kryminalny, aby odpowiedzieć samodzielnie na te pytania.

Czytaj też opis serialu The Bear