Jaką historię opowiada film Babilon?
Film rozgrywa się w latach 20-tych ubiegłego wieku w Hollywood. Reżyser to znana postać Damian Chazelle, który zasłynął z takich filmów jak „La La Land” czy „Pierwszy człowiek”. Autor nawiązuje do przemiany z kina niemego w kino dźwiękowego i to jak pod wpływem technologii zmieniło się kino. Film zawiera liczne nawiązania do gwiazd kina tamtych lat, zarówno tych z kina z dźwiękiem, jak i kina niemego. Cały film jest ukłonem w stronę minionej epoki i pokazuje ją znakomicie, głównie ze względu na kostiumy, scenografię i zdjęcia, a także świetnych aktorów. Całe dzieło odsłania hollywoodzki blichtr, Brad Pitt wygląda jak amant z tamtych czasów, Margot Robbie to uwodzicielka, a Jean Smart zachowuje klasę nawet przy piciu trunków.
Żadna z postaci nie ma mocno zarysowanego wątku ani autor nie rozwija specjalnie psychologicznego wątku poszczególnych bohaterów. Zamysłem jest przedstawienie samego Hollywood i to jest główny wątek Babilonu. Widz może obserwować magię kina i powstawania filmów, która na ekranie fascynuje widzów, a kryje się za nią mnóstwo pracy, powtórzeń i nakładów finansowych i emocjonalnych.
Hollywoodzkie imprezy przestawione w filmie są nieco przerysowane, ale niejako pokazują możliwość odreagowania ciężkich chwil na planie. Liczne skandale obyczajowe i erotyczne to codzienność w tamtym świecie, a reżyser przedstawia je w przerysowanym i specyficznym stylu. Film pokazuje nieuchronne zmiany w kinematografii i to jak radziły sobie z nimi największe gwiazdy tamtych lat.
Sprawdź również recenzję Uśmiechnij się
Jaka obsada występuje w filmie Babilon i co jeszcze zaskakuje widza?
Tutaj docieramy do najmocniejszego punktu tej historii. Obsada jest bardzo dobra bo są to znani aktorzy – legendarny Brad Pitt oraz olśniewająca Margot Robbie. Pojawia się także Diego Calva, który świetnie gra w filmie. Pojawia się także polski akcent, bo żonę Brada Pitta gra Karolina Szymczak. Margot Robbie to ambitna aktorka Nellie LaRoy, Diego Calva to Manny Torres, mężczyzna w pogoni za sukcesem, a tuż obok nich gwiazdor Jack Conrad czyli Brad Pitt. Margot Robbie to ikona seksu i kinematografii tamtych lat, jest przebojowa, wyuzdana, a także emocjonalnie niestabilna. Kolejna postać to Tobey Maquire jako słynny Charlie Chaplin.
W filmie pojawia się także Olivia Wilde, Jean Smart i Spike Jonze. Całość jest niezwykle muzyczna, właściwie cały film to dźwięki i nadawanie znaczenia scenom dzięki odpowiedniej muzyce. Nie bez powodu film otrzymał Złotego Globa za najlepszą muzykę. Oprawa muzyczna wiele wnosi do filmu i nadaje mu unikalny i dynamiczny charakter. Dźwięki jazzu można często usłyszeć w tej produkcji i dla miłośników tego gatunku, będzie to prawdziwa gratka.
Jak oceniony został film?
Konwencja filmu Babilon jest ironiczna, a z drugiej strony szczera i idealistyczna, dużo różnych emocji przeplata się na ekranie. Hollywood wciąż utrzymuje styl wielkiego marzenia, a z drugiej strony jest niebezpieczne i pełne pokus. Styl tamtej epoki i rozpusta o jakiej się słyszało, zostały tam dobrze pokazane. Krytycy wskazywali jednak na zbyt dużo wątków, obszerną fabułę i zbyt małe rozwijanie postaci.
Ta dekadencka historia to spektakl muzyczny dla widza, który ceni sobie atmosferę tamtych lat i chce się dowiedzieć czegoś więcej o początkującym Hollywood. Film spotkał się ze skrajnymi opiniami, dlatego aby wyrobić sobie własną, koniecznie trzeba obejrzeć go samodzielnie i ocenić, czy przepych i ekstrawagancja tamtych lat nam odpowiada. Imprezy, narkotyki, alkohol, skandale i nagość – tego jest dużo w filmie i pokazuje to specyfikę tamtego okresu. Impreza i plan filmowy to dwa główne miejsca, gdzie rozgrywa się akcja, a zatem mamy tu wątki z uwielbieniem dla historii kina, jak i hedonistycznego stylu życia.
Zobacz także czy warto obejrzeć Avatar: Istota wody
Czy warto wybrać się do kina na Babilon?
Na pewno dla miłośników Brada Pitta i filmów typu musicale, będzie to dobry wybór. Świetna muzyka i bogata scenografia ucieszą każdego wzrokowca. Każdy kto chce poznać epokę kina w tamtym okresie, powinien koniecznie wybrać się na ten film. Mimo skrajnych opinii pojawiających się w sieci, warto wyrobić sobie swoją. Film jest dość specyficzny i nie każdemu się spodoba. Jeśli ktoś liczył na poznanie motywów działania bohaterów, to może się jednak zawieść.
Babilon jest hołdem w stronę Hollywood tamtych lat i nie skupia się aż tak bardzo na wybranych postaciach. Tak naprawdę są one tłem dla całości obrazu, jakim jest opowieść o skandalach tamtych lat, a przede wszystkim o historii kina w przełomowym momencie. Wielkie postacie kina, ich cytaty i zachowanie, reżyser starał się odwzorować jak najlepiej. Styl filmu jest na tyle oryginalny i nietuzinkowy, że trudno go opisać bez obejrzenia samego filmu. Czy można spodziewać się czegoś nieoczekiwanego z takim reżyserem i takimi aktorami? Raczej nie, dlatego te trzy godziny filmu powinien docenić każdy wzrokowiec i fan muzyki – niezwykła scenografia i genialna muzyka nie pozwolą się oderwać od filmu Babilon.
Przemyślenia odnośnie scenariusza dla jednych mogą być dobre, dla innych niezrozumiałe, ale klimat tamtej epoki to właśnie podwójna narracja, która pokazuje dwie strony medalu – skandal przeplatający się z narodzinami nowej ery kina.
Czytaj też o czym jest Bullet Train